Dimçayı ve Mağarası Alanya

Dimçayı ve Mağarası Alanya

Dimçayı ve Mağarası Alanya için plaj ve kültür turizmin yanında doğasıyla bulunmaz bir yer.Bu güzel doğa harikası bir yeri nasıl mahf edildiğinden bahsedeceğim.

Oysaki Turizm cenneti Alanya’ya bu kadar güzel ve yakın bir cennet köşe nasıl olur da bu hale gelir inanamadım.

Dimçayı ve Mağarası Alanya için gezi notlarım;

Türkiye’de havası en sıcak yerlerdin biridir Alanya. Kalesi, Damlataş Mağara’sı ve uçsuz bucaksız plajları ile tam bir tatil cenneti. Turizm beldesi Alanya’da deniz, kum, plaj, güneş dörtlüsünün yanında birde yeşilin her tonunun bulunduğu soğuk sularıyla Dimçayı ve ilginç sarkıt oluşumlarıyla ünlü Dim Mağarası ile devam edelim.

dimçayı-alanya

Size Doğa harikası yerin  güzellikleri yanı sıra nasıl da istila edildiğinden bahsedeceğim.

Aslında oğlumla ikimiz Dimçayı’na düzenlenen ATV motor turlarına katılmak için gelmiştik. İlk defa geldiğimiz çayda yemyeşil doğanın ve nehrin yanında gezmek hayaliyle buradaydık. Karadenizin yaylalarından akan dere ve çayların doğal güzellikleri yanında burası tam bir istila altında diyebilirim.

Hani derler ya çiçek dalında güzeldir diye. Ben o kafada biriyim. Yemyeşil vadinin içinden akan Dimçayı turistik amaçlarla bir çok işletmeler tarafından tesislerle donatılmış durumda.

dimçayı-turistik tesisler

Alanya’dan yaklaşık 7-8 km  Torosların eteğine doğru çıktığınız da solunuzda kalan çay üzerinde karşılıklı bir çok tesisler karşılar sizi. Sağ tarafınız dağlara doğru yemyeşil  yamaçlar sol tarafınız ise Dimçayı ve turistik tesisleri. İnsanların bu doğal güzelliklerden faydalanması kadar doğal bir şey yok aslında. Ancak öyle ki çayın yanında suyunun sesini duyuyor ama göremiyorsunuz. Binlerce kişiyi ağırlayacak otel, pansiyon gibi konaklama imkanlarının yanı sıra Dimçayı’nın üzerine kurulmuş konstrüksiyondan oturma alanları. İnanır mısınız? onlarca hatta yüzlerce diyebilirim.

dimçayı-alanya-tesisleri

Bu fotoğrafta bu oturma yerlerinin altında aslında Dimçayı akıyor ama göremiyoruz.  Hani derler ya “Nerde bu devlet” diye..  Veya “-goruyorsunuz! anlatmaya gerek yok goruyorsunuz”Neyse; maden geldik bu rezilliğin içindeki görebildiğimiz güzelliklerden de bahsetmeye çalışalım.

Çay üzerinde altınızdan akan suyun serinliğinde çayınız kahveniz, kahvaltınız ve her türlü yiyeceğiniz yerken suyun sesiyle sıcak Alanya günlerinde bile serini ve huzuru bulabilirsiniz. Beni sadece bu tesislerin kontrolsüzce aşırı çok olmasıydı. Fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi ortama hangi gözle baktığınız oradan alacağınız hazzı etkiliyor.

dimçayı-dinlenme-tesisleri

Neyse biz de bir şeyler içmek için bu çardaklara oturduk biraz. Alanya sıcağından kaçmanın en güzel yollarından biri diyebilirim.  Neredeyse su seviyesinde ki üzeri çardaklar oldukça otantik aslında. Eski köy evlerinde ki sofra mantığındaki sini tarzı masanın etrafında minderlerin üzerine oturuyorsunuz.

dimçayı-kahvaltı

Elinizi uzatıp akan Dimçayı’n soğuk sularına dokunabilirsiniz. Yüzmekle birlikte güneşlenebileceğiniz birçok da mekan var. Gözlerinizi kapatıp suyun sesini dinleyebilirsiniz. Çayınızı, kahvenizi veya köy kahvaltısını yaptıktan sonra oldukça soğuk bu çayda yüzebilirsiniz bile.

dimçayı-dinlenmek

Dimçayı’nda ne yenir?

Buradaki tesislerden ben Cennet vadisine gelmiştim. Yöresel konuşmaları ile burada çalışan gençler servis yapıyorlar. Alabalık yenir dediler burada bizde öyle yapmıştık. Fiyatları turistik yerlere göre normal diyebilirim. Alabalık çiftliklerinde yetiştirdikleri alabalıklar bile olsa lezzetliydi. Her türlü ızgara çeşitlerinin de bulunduğu tesisler de yöresel tüm lezzetleri de bulabilirsiniz.

dimçayı-turluyorum.net

Alanya Dimçayı‘nda ki turistik tesisler arasındaki doğa ile baş başa güzel ve serin bir gün geçirebilirsiniz.Dimçayı’na gelmişken buraya çok yakın olan Dim Mağarası’ndan da bahsedelim biraz;

Dim Mağarası Özellikleri;

4 bölümden oluşan Dim Mağarası 360 m uzunluğunda, yatay, 10-15 m genişliğinde ve yüksekliğinde. Mağara içinde zengin sarkıt, dikit ve travertenlerden oluşumlar oldukça ilgi çekici. Alanya Damlataş Mağarasına benzer. Farklı bir özelliği ise mağaranın sonunda, girişten 17 m daha derinde 200 m² su yüzeyi bulunan küçük bir göl bulunuyor. Otantik bir görüntüsü olan mağaraya muhakkak uğrayın derim.

dim-mağarası alanya

Dim Mağarası giriş ücreti;

Türkiye’nin ziyarete açılan ikinci büyük mağarası olan Dim Mağarası, turizm bölgesi olması nedeniyle de oldukça ilgi görüyor. Dim Mağarsı giriş ücreti 20 tl. 2019 ücreti ise 25 tl olarak düşünülüyor.

dim-mağarası-alanya

Dim Mağarası Hakkında bilgi:

Dim Mağarası,  yağmur ve kar sularının kireç taşlarını eritmesi sonucu meydana gelmiş. Mağaranın oluşumunda tektonik de büyük bir rol oynamış ve mağara bugünkü haline yüzyıllar içerisinde ulaşmış. Bu bölgedeki Damlataş gibi birçok mağara hem oluşum hem de yapı bakımından birbirlerine çok benziyor.  Alanya Damlataş Mağarası ‘da bu bölgede yer alan ve merkezden biraz yürüyerek ulaşabileceğiniz bir mağara. Alanya ve çevresi doğal güzellikler açısından oldukça zengin diyebilirim.

dim-mağarası-

Dimçayı ve Mağarası Alanya‘da nerede, nasıl gidilir?

Alanya’ya 11 km uzaklıkta olan mağara Dimçayı yolu üzerinden de gidilebiliyor. Deniz seviyesinden 232 m yükseklikte olup, Cebeli Reis Dağı’nın batı tarafında bulunuyor. Yol üzerinde tablalar ile yönlendirilme yapılmış. Alanya şehir merkezinde günlük turlar ile buraları rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler