Gizli Cennet Karagöl Borçka Artvin

Gizli Cennet Karagöl Borçka Artvin

Dünya harikası bir yer diyebileceğimiz gizli cennet karagöl Artvin nerede?, nasıl gidilir, Neler yapılır? ve doğası hakkında merak edilenler.

İşte benim gözümden Gizli Cennet Karagöl Artvin

Borçka Karagöl, Cennet Köşeler başlığında paylaştığım bu yer aslında gizli bir cennet. Türkiye’de gördüğüm en güzel yeşil bölgelerden  birisi. Etkileyici güzellikte bir bitki çeşitliliğiyle yeşilin her tonunu görebilirseniz. Milli park olarak koruma altına alınmış bu yer modern hayattan korunmuş. Yemyeşil orman dokusunun içindeki bir patikadan yürüyerek saklanmış bu cennete ulaşıyoruz. Karagöl’ü daha görmeden bile birçok yerde fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Sonra o akıl almaz göl manzarasını görüyorsunuz. Ortamın sessizliğinin verdiği huzuru  gölün muhteşem manzarasını da görünce yanımdaki arkadaşıma “beni buraya gömün” dedim.

karagöl-borçka-artvin

Gizli Cennet Karagöl Artvin çevresinde kesinlikle yürüyüş yapın;

Ahşap minik iskelesine çıktığınızda çevresindeki dağların görüntüsünü suda seyrederken yüzlerce balık yanınıza geliyor. Ve az ileride sağ tarafta gölün suyunu aşağı vadiye taşıyan  minik bir derenin sesini duyuyorsunuz.  Bu güzelliğinin ardındaki huzuru hissediyorsunuz. Ve göl çevresinde kısa bir yürüyüş ile oradan ayrılmak inanın çok zor geliyor.

 

karagöl borçka panaromik çekim

yürüyerek göl çevresinde dolaşabilirsinizKüçük bir araştırmayla biraz da Karagöl’ün özelliklerinden bahsedeyim sizlere…

Borçka Karagöl‘e ulaşmak için Borçka merkez’den çıkacağınız 25 km yol boyunca doğanın güzellikleri size eşlik ediyor. Sağ tarafınızda akan dere vadi boyunca sizi takip ediyor. Borçka Karagöl, Karadeniz’in Karçal dağlarının 3,5 km kuzeybatısında gizli kalmış cennetlerinden sadece bir tanesi.

 

borçka karagöl artvin göl manzarası

O kadar sessiz ve huzur verici ki! nefes aldığınızı hissediyorsunuz.

Karagöl Nasıl oluşmuş?

Artvin‘in Klaskur (Aralık) Köyü yakınlarında yer alan Borçka Karagöl, aslında bir heyelan gölü. 1900’lü yılların başında, Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınında bulunan bir tepenin kayması sonucu, Klaskur Deresi’nin önünü kapatması ile meydana gelmiş. 1450 m. rakımdaki Borçka Karagöl’ün en derin yeri 25 m  14 Ağustos 2002’de Bakanlar Kurulu tarafından Tabiat Parkı ilan edilen Borçka Karagöl 368 hektar, göl ve çevresi ise 5 hektar alana sahip.

 

borçka karagöl iskelesi

Borçka Karagöl iskelesi

Borçka karagöl iskelesi turluyorum.net

Karagöl nerede, nasıl gidilir?

Artvin-Hopa yolu üzerinde. Artvin’e 30 km, Hopa’ya 36 km, olan Borçka’ya kendi aracınızla gidebileceğiniz Karadeniz turları ile de katılabilirsiniz. Artvin kent merkezinden başlayan Borçka tabelalarını takip ederek de ulaşabilirsiniz.

 

borçka karagl sapağı

 

karagöl akan deresi turluyorum.net

Gizli Cennet Karagöl’de Konaklama;

Gölün çevresinde çadır kurabileceğiniz veya kiralayabileceğiniz yerler mevcut. İskelenin orada küçük de olsa kafe tarzı ahşap bir mekan var. Milli park olmasından dolayı otel, pansiyon gibi konaklamalar yol üstünde 8-10 km kadar geride kalıyor.

 

Borçka Karagöl Kamp ve çadırAncak; Kamp severler belirlenmiş bir alanda çadır kurabilirsiniz.  2018  fiyatları için kendi çadırınızla 40 tl idi. Veya kiralamak isterseniz hazır çadırlar mevcut. 2 kişilik çadırlar 60 tl. 3 kişilik çadırlar ise 80 tl. 

 

borçka karagöl artvin

Giriş ücretleri 2018:

Tabiat park sınırları içerisinde olduğu için girişler ücretli. Ama fiyatları oldukça makul. Araç giriş ücreti :11 tl. Motorsikletler için 8 tl. fiyatları vardı. 

Karagöl’ün sessizliği ve huzurunu hissederken şunları da yapmalısınız.

-Göl çevresindeki parkurda yürüyüş yapabilirsiniz.

-Sandal kiralayıp göl üzerinde gezintiye çıkabilirsiniz.

-Vaktiniz varsa çadır kurun veya kiralayarak orada bir gün geçirin.

-Fotoğraf tutkunlarına çok zengin görüntüler olacağına garanti verebilirim.

Koruma altında olduğu için ahşap iskelesinin orada bir kafe var sadece bilginiz olsun.

Gizli cennet Karagöl Artvin Karadeniz’in incisi gibi. Koruma altına alındığından verdiği sessizlik ve huzur stres düşmanı gibi.

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler