Niğde Gezilecek Yerler

Şehri küçük, insanı büyük Niğde gezilecek yerler için gezelim. Niğde tarihi yerleri, doğal güzellikleri, kültürel değerleri ve yöresel lezzetlerini gezelim birlikte.

İçanadolu-Akdeniz turumuzun üçüncü iliydi Niğde. Burayı gezecektim gezmesine ama ilk amacım Şehidimiz Ömer Halisdemir’i ziyaret etmekti.  Kayseri Erciyes Dağı’na çıktıktan sonra Niğde’ye yol almaya başladık oğlum Furkan ile.

Niğde gezilecek yerler

Niğde gezilecek yerler e başlamadan önce misafirperver insanı ile ilk karşılaşmamızdan bahsetmek istiyorum. 

Niğde Anadolu’muzun şirin küçük bir şehri olmasına rağmen insanının büyük ruhu ve misafirperverliği vardı. Şehre aracımızla direk daldık ve merkezine doğru ilerlemeye başladık. “Bir bilene soracaksın demişler” gezmek görmek için. Bizde bir taksi durağına yanaştık.

– “Selamun aleyküm” dedim. plakadan zaten yabancı olduğumuzu anlamış adres soracağımı tahmin etmişlerdi.

– “Ve aleyküm selem” diyen 3 taksiciden 50 yaşlarındaki simsiyah boyalı saçları omuzlarına kadar inen, halk ozanı tavrındaki taksici

– “buyrun” dedi.

-“Biz oğlumla çıktık yollara il il geziyoruz. Niğde gezilecek yerleri sorucaktım. Nereye gidilir, ne yenir ne içilir?” dedik.

-“Sen bakma buranın küçük bir yer olduğuna ben size bir çay söyleyeyim anlatayım” dedi.

 ‘Ohh” dedim miiss daha ne isterim. Anadolu insanının misafirperverliği, güler yüzlülüğü ikram edilen bir çayla bulmuşum. Uzun uzadıya sohbet ettik ve bize şehrin içindeki Niğde Kalesini, şehidimiz Ömer Halisdemir’in anıtını, yöresel lezzetlerinin başında gelen Niğde Tava‘sı ile meşhur Niğde gazozunu yürüyerek hepsine ulaşabileceğimizi söyledi. 

niğde-şadırvan-parkı

Niğde Şadırvan Parkı

Meşhur yöresel lezzeti Niğde Tava;

Aç ayı oynamaz deyip tarif edilin Niğde tava ustasını bulup eşsiz lezzetin tadına Niğde gazozu ile baktık. Bizim buradaki tas kebabına benziyor ama yapılış tarzıyla lezzeti çok farklıydı.

Niğde gezilecek yerler Niğde Kalesi;

Niğde gezilecek yerler içinde ilk Niğde Kalesi’ne doğru yürümeye başladık. Zaten şehrin içinden 30-40 merdiven çıkınca kalenin içine yapılmış park ve çay bahçelerini gördük. Sol tarafta kalenin burçlarına doğru ilerledik ve Niğde’yi yukarıdan seyrettik. Bir tarafta eski çarşı ve evleri arkamızda Niğde Adana otoyolu ve modern kooperatif evleri.

 

niğde-kalesi

Niğde Kalesi tarihi ve yapısı;

Niğde Kalesi’nin hangi tarihte yapıldığı kesin değildir. Ek olarak saat kulesinin de bulunduğu Niğde Kalesi manzarası sebebi ile en çok ziyaret çeken yerlerindendir diyebiliriz. Eski Niğde şehrinin bulunduğu tepeyi çevreleyen kale üç surla çevrilmiş. Fakat birçok yeri yıkılmış olan kalenin bedenlerinin bir kısmı evlerin duvarı olmuş. Bugün tepenin kuzeydoğusunda bir hisarı içine alan kısım ayakta kalmış. Alt duvarlarında Arap Bizans çeşnisi var ise de M.Ö. 8. asırda yapılmış olma ihtimali var. Kale 1740 yıllarında Sadrazam İshak Paşa tarafından onarılmıştır. Bugün ise Belediye tarafından tepenin etrafı duvarla çevrilerek, Tepenin üstü park haline getirilmiştir.

 

niğde saat-kulesiNiğde gezilecek yerler tarihi saat kulesi;

Kalenin eski burçlarından birinin üzerine yapılmış bulunan meşhur saat kulesi fevkalade güzel bir eserdir ve adeta Niğde’nin sembolüdür. Fakat kitabesi olmadığı gibi hakkında fazla bir bilgi de yok. Ancak stil yoluyla 19. Yüzyıla ait olabilir.

 

niğde-kalesi-kulesi

Ömer Halisdemir’in Anıtı;

Sıcaktı çokta duramadık kalede. Yine merkezde olan valilik önündeki derbe girişimine en büyük darbeyi vuran Ömer Halisdemir’in anıtına ulaştık. Dualarımızı da eksik etmedik.

 

ömer-halisdemir anıtı niğde

Niğde Müzesi;

Ören yeri, Kemerhisar Kasabasının büyük bir bölümünün altında kalmış. Her yerinden çıkan tarihi eser kalıntılar önemli heykeltıraşlık eserler ve ören yerinde yapılan bilimsel kazılarda çıkanlar Niğde Müze’si’nde sergileniyor.

Yine oldukça ilginç bir yer daha. Gümüş Manastırı;

Eşsiz bir mimarı sahip olan Eski Gümüş Manastırı çevresindeki yapıtların en önemlisidir. İlginç görünümü yüzünden Eski Gümüş Manastırı denmiş.

 

gümüş-manastırı-niğde

Çımbır Vadisi;

Niğde gezilecek yerler arasında Çımbır vadisi oldukça güzel olduğu söylenir. Ben gitmedim ama sonra resimlerini görünce de pişman oldum gitmediğime. Tırmanış Sporları ile ilgili kişilerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. bir çok dağcılık ve doğa sporları gruplar halinde gelip zirve tırmanışları yapılan bir yer.

 

çımbır-havuzu-niğde

Niğde yol üzerinde ilginç bir yer daha var. Roma Havuzu diyorlar buraya.

Romalılar döneminden kalma, Bahçeli Beldesinde ki antik bir havuz. Buradaki kaynaktan çıkan su, havuzun içinde toplanıp Tyana’ya yani (Kemerhisar)’a doğru su kemerleriyle taşınırdı. Kleopatra’nın bu havuzda yüzdüğü söylenirmiş.Niğde gezilecek yerler Kayardı bağları;

İç Anadolu’nun bu bölgesinde pek orman bulunmaz. Ama Kayardı bağları Niğde’nin ve halkının nefes aldığı bir yer olmuş.

Niğde-Kayardı-Bağları

 

Şehride insanını da tanıdıktan sonra çevre güzellikleri için dolaştık birazda.

Bor ilçesinin Kemerhisar kasabasına Tyana Ören yeri dedikleri bölgeye geldik.

 

su-kemeri-niğde

Niğde Yöresel Yemekleri:

Niğde gezilecek yerler arasında lezzetlerine de vakit ayırmak gerek.

Niğde usulü cevizli erişte:Niğde usulü yapıp içine beyaz peynir, ceviz ve maydanoz koyunca bir harika oluyor işte.

Mazaklı köftesi:Kıyma, köftelik bulgur ve irmik bir güzel karışıyor, içine yumurta, maydanoz ve kuru nane de dahil oluyor.

Ayva Boranası: Tencerede yapılan bir et yemeği ayva borani. İncik dediğimiz etlerin lokum gibi pişip ayva, haşlanmış nohut ve pekmezle buluşmasıyla ortaya çıkıyor. Tereyağlı olanı ise enfess.

Niğde Tava: Niğde’ye bunun için geldim diyebilirim. Kuşbaşı doğranmış  kuzu etiyle yapılmasıyla gönüllere taht kuran geleneksel yemeklerimizden Niğde tavanın püf noktası kuyruk yağı aslında. Biber ve domatesle de hem renk hem ekstra bir lezzet katıldı mı, tamam olur Niğde tava.

Pirinçli elma dolması: Niğde elmasıyla yapılan, içinde pirinçli ve kıymalı nefis bir karışım bulunan bu dolma, elmadan da ana yemek olabileceğinin en lezzetli kanıtlarından aslında.

Söğürme:söğürme, kuzu eti, yeşil biber ve arpacık soğan ile damak çatlatır.

Niğde usulü etli bamya:Kuşbaşı doğranmış etlerle tadına tat katılan bamyalara maydanoz ve limon suyu da eklenince ekmek bana bana yemelik bir lezzet çıkıyor ortaya.

Halveter Tatlısı:Aslında un helvasına çok benzer olan ama pekmezin işin içine dahil olmasıyla kendini tüm helvalardan ayırmayı başaran halveter tatlısı, Niğde’nin geleneksel tatlılarından.

Niğde usulü kuymak: Niğde’de pekmez farkıyla sofralarda yer alıyor. Mevsim ne olursa olsun, sıcak sıcak afiyetle yeniyor.

niğde-kalesi-turluyorum.net

 

Şehri küçük, insanı büyük Niğde gezilecek yerlere bakalım. Niğde tarihi yerleri, doğal güzellikleri, kültürel değerleri ve yöresel lezzetlerini kısa kısa küçük araştırmalarım ile birlikte anlatmaya çalıştım. Türkiye‘nin her ili inanın tarihi ve doğal güzellikleriyle eşsiz. Sadece kıymetini bilelim yeter.. 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler